When estimating how much funding is needed to operate your school snack or breakfast program, consider the following:

  • Number of students expected to attend the program, on average, each day;

  • Number of days the program will run per school year; and

  • Estimated cost to serve a snack per student, per day is $1.25; for breakfast, $1.75; your costs could be lower

  • How much will you need to fundraise per year to cover your costs?

  • How can you better budget your spending and/or fundraise more effectively?

Download a Word version of this budget template.

budgeting.png

 

BEST PRACTICE!

Always keep your finances specific to your breakfast and snack programs in a separate ledger for easier tracking and required reporting.

Contact us for help with budgeting, available funding and fundraising ideas. You can run a successful student nutrition program!